Wiadomości branżowe

Wzmacnianie i wypełnianie spękanych podłoży

Nieprawidłowo wykonane elewacje potrafią bardzo szybko przysporzyć sporych kłopotów właścicielom oraz administratorom budynków. Spękane fasady mają wpływ nie tylko na wygląd obiektu, ale przede wszystkim obniżają jego właściwości użytkowe i generują dodatkowe koszta. W jaki sposób można zatem wzmocnić powierzchnie

Teaser

Nieprawidłowo wykonane elewacje potrafią bardzo szybko przysporzyć sporych kłopotów właścicielom oraz administratorom budynków. Spękane fasady mają wpływ nie tylko na wygląd obiektu, ale przede wszystkim obniżają jego właściwości użytkowe i generują dodatkowe koszta. W jaki sposób można zatem wzmocnić powierzchnie zniszczonych ścian zewnętrznych i na długo zapewnić im wysoką odporność?

Pośpiech w budownictwie od zawsze był złym doradcą. Mimo dostępnych obecnie materiałów i preparatów pozwalających na szybsze wykonanie poszczególnych prac, wciąż należy brać także pod uwagę długotrwałe działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych. Deszcze, śnieg czy lód, na przemian z porywami wiatru, osiadającą wilgocią i silnym nasłonecznieniem potrafią zniweczyć oczekiwania inwestora nawet po kilku latach – wydawać by się mogło – bezproblemowego użytkowania. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim zewnętrzne warstwy budynków, które w naszym klimacie muszą radzić sobie z bardzo różnymi warunkami klimatycznymi (od wysokich temperatur i silnego nasłonecznienia latem, poprzez wysoką wilgotność powietrza jesienią, aż po bardzo niskie temperatury podczas srogich zim). Dodatkowo rosnąca świadomość dotycząca ekologicznego aspektu budowli sprawia, że nie zależy nam już jedynie na ładnie wyglądającym domu, który oferuje przeciętne warunki bytowe – coraz więcej osób poszukuje bowiem rozwiązań, które z jednej strony zapewnią realny komfort, a z drugiej będą ekologiczne, a przez to także ekonomiczne. Aby zminimalizować dotkliwe dla domowego budżetu wydatki związane z eksploatacją obiektu, bardzo ważna jest zatem prawidłowa termoizolacja, która ma wpływ zarówno na koszty ogrzewania, jak i chłodzenia. Jej elementy to nie tylko warstwa docieplenia, ale w dużej mierze także jednolita powłoka tynku oraz farby elewacyjnej. Jeżeli dojdzie do ich zniszczenia, należy jak najszybciej wykonać prace naprawcze, aby problem nie spowodował dodatkowych zagrożeń dla całej konstrukcji budynku oraz pomieszczeń znajdujących się w jego wnętrzu. Im szybciej naprawi się uszkodzenia, tym ich koszty będą niższe.

Spękania elewacji – można zapobiegać bądź leczyć

Elewacje narażone w okresie wiosenno-letnim na silne działanie promieni słonecznych, jeżeli nie zostały prawidłowo wykonane, potrafią pękać już po kilku miesiącach eksploatacji. Jednym z największych błędów jest bagatelizowanie tego problemu i zostawianie sobie czasu na jego rozwiązanie do następnej wiosny. Spękana ściana zewnętrzna nie tylko nie stanowi prawidłowej ochrony przed wilgocią i niskimi temperaturami, które już niebawem będą zjawiskiem codziennym, ale powoduje, że w szczelinach mogą rozwijać się różnego rodzaju zagrożenia mikrobiologiczne w postaci glonów oraz grzybów, a w zimie wnikająca w spękania woda będzie zamarzać i coraz bardziej je rozszerzać. Warto zatem jak najszybciej przystąpić do renowacji, aby nadchodzący okres ujemnych temperatur nie spowodował całkowitego uszkodzenia termoizolacji, której wymiana na wiosnę może sporo kosztować.

W przypadku spękanych elewacji, które nie są jeszcze w tak złym stanie, że należy je całkowicie wymienić, można zastosować elastyczny podkład przed aplikacją farby. Nanotech Fasada marki Dekoral Professional to produkt przeznaczony do ochrony i dekoracji nowych budynków bądź renowacji istniejących powłok elewacyjnych na użytkowanych wcześniej obiektach. Dzięki wysokiej zawartości części stałych tworzy wytrzymałą powłokę, dopasowującą się do faktury podłoża. Podkład o wysokiej elastyczności jest odporny na działanie wody, a przy tym przepuszczalny dla pary wodnej. Produkt można stosować zarówno na zniszczone podłoża, jak również profilaktycznie na nowe ściany w świeżo wybudowanych obiektach. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię można nałożyć odpowiednią farbę elewacyjną.

Elastyczna ochrona ścian zewnętrznych

Ściany elewacyjne ulegają zniszczeniu najczęściej z uwagi na zmienne warunki atmosferyczne. Opady deszczu, silne nasłonecznienie bądź zalegająca wilgoć sprawiają, że mury poddawane są działaniu zróżnicowanych czynników zewnętrznych, co może prowadzić do pojawienia się spękań. Tego rodzaju uszkodzenia mogą być też spowodowane niewłaściwą aplikacją tynku. Jeżeli została ona przeprowadzona z błędami lub w niesprzyjających warunkach, spękania mogą pojawiać się już w momencie wiązania tynku.

Warstwą, która stanowi bezpośrednią ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych na ściany elewacyjne, jest farba fasadowa. Wykonana z zastosowaniem nanotechnologii farba Nanotech Fasada marki Dekoral Professional to nie tylko elastyczny produkt zabezpieczający przed pękaniem elewacji. Dostępna jest w systemie kolorów Ultra Cool, które wykorzystują innowacyjne koloranty wydajnie obniżające temperaturę fasad poprzez skuteczne odbijanie podczerwonego pasma promieniowania słonecznego. Dzięki ich właściwościom zmniejszają się skurcze termiczne, powodujące powstawanie spękań. System Ultra Cool dostępny jest we wszystkich kolorach z palety Color PRO. Gwarantuje to uzyskanie odpornej powłoki, dopasowanej kolorystycznie do indywidualnych wymagań inwestora. Dzięki temu rozwiązaniu, można obecnie stosować na elewacjach nawet ciemne oraz wyraziste kolory, wcześniej pochłaniające dużą ilość ciepła, a tym samym narażające elewację na korozję. Dzięki specjalnie opracowanym nanocząsteczkom, Farba Nanotech Fasada jest również odporna na wszelkiego rodzaju zabrudzenia naturalne oraz przemysłowe.

 

A to już wiesz?  Radość, wzruszenia i wielkie programowanie

Systemowe rozwiązania, wykorzystujące elastyczny podkład oraz farbę o tych samych właściwościach, umożliwiają sprawną renowację spękanych, wcześniej eksploatowanych podłoży bądź zabezpieczenie nowych. Poza wypełnieniem powstałych szczelin i rys, bardzo ważne jest także zabezpieczenie przed ponownym pojawieniem się podobnych problemów w czym pomocna jest specjalna nanostruktura nałożonej powłoki oraz właściwości farby obniżającej temperaturę fasad.

Źródło Dekoral Professional. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy