Akcje na rzecz dzieci Aktualności

Przyjaciele Dentusia wspierają Leo

Warszawa,19.02.2014
Przyjaciele Dentusia wspierają Leo

Akcja „Sobota z Dentusiem”, trwająca od marca 2014 roku, dobiegła końca. Ponad 450 małych pacjentów wzięło udział w darmowych przeglądach stomatologicznych. Podczas wizyt adaptacyjnych każdy uczestnik swoją obecnością pomógł Leo, który cierpi na bardzo rzadką chorobę. Dzięki wysokiej frekwencji najmłodszych udało się zebrać aż 2250 zł dla chorego chłopca.

Sobotnie spotkania miały na celu oswojenie dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym
z wizytami w gabinecie dentystycznym, a także wyeliminowanie u nich stresu stomatologicznego Akcja cieszyła się dużą popularnością wśród najmłodszych oraz ich rodziców, którzy chętnie przyprowadzali swoje pociechy na spotkania z Dentusiem. Przed rozpoczęciem przeglądu uzębienia, mali pacjenci, w ramach zabawy, zapoznawali się ze stomatologiem, gabinetem oraz sprzętem dentystycznym. Dużą atrakcją była możliwość obejrzenia na ekranie swoich zębów, za pomocą kamery wewnątrzustnej. Lekarz wykonywał także zdjęcia uzębienia, które mali pacjenci oglądali
na tablecie.

Podczas wizyt obecni byli również rodzice, których informowano o tym, jak prawidłowo dbać o jamę ustną i walczyć ze stresem stomatologicznym u swoich pociech. Ich towarzystwo podczas

tak ważnego wydarzenia i przeżywanie go wraz z nimi, była dla dzieci jednym z elementów przełamywania lęku przed dentystą. Każdy uczestnik przeglądów otrzymał w nagrodę maskotkę oraz dzienniczek przeglądów stomatologicznych.
Pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym to dla dziecka ważne wydarzenie. Należy uczulać
na to zarówno rodziców, jak i lekarzy. W wielu przypadkach to właśnie od jej przebiegu będzie zależne nastawienie dziecka do leczenia zębów w przyszłości. Najmłodszych do dbania o stan jamy ustnej, powinno się zachęcać poprzez edukację połączoną z zabawą. Niestety zdarza się, że rodzice obierają inną metodę nakłaniania dzieci do mycia zębów. Straszą je, że konsekwencją niewykonywania tej czynności będzie pójście do dentysty. Taki pacjent od początku ma negatywne nastawienie do wizyty w gabinecie stomatologicznym, jak i do samego lekarza. Powoduje to powstanie stresu stomatologicznego i zniechęcenie dziecka do leczenia zębów – powiedział lek. dent. Przemysław Uliasz, kierownik Prima-Dentu.

Pomoc Dentusia dla Leo
Poprzez uczestnictwo w sobotnich spotkaniach z Dentusiem, każde dziecko swoją obecnością pomagało małemu Leo, cierpiącego na Zespół Ośrodkowej Centralnej Hipowentylacji. Klinika Prima-Dent za każdego małego pacjenta przekazuje 5 zł na leczenie Leo. Sprawa chłopca stała się głośna po nominacji do Oskara dokumentu „Nasza klątwa” opisującego jego historię. Potoczna nazwa rzadkiej genetycznie uwarunkowanej choroby, na która cierpi Leo, to Klątwa Ondyny. Choruje na nią zaledwie kilkaset osób na całym świecie. Chłopiec ma mutację genu PHOX2B 20/26, przez co podczas snu przestaje oddychać. Malec wymaga całodobowej opieki oraz stałej rehabilitacji. Leo ma zrobioną tracheotomię, ponieważ musi być podłączony do respiratora, co bardzo utrudnia mu funkcjonowanie. Szansą dla niego jest bardzo kosztowna operacja, której nie wykonuje się w Polsce. Dzięki wszczepieniu rozrusznika przepony chłopiec mógłby uwolnić się od maszyny wspomagającej oddychanie, a otwór w tchawicy zostałby zaszyty.

CCHS to bardzo uciążliwa choroba nie tylko dla chorego, ale także dla jego bliskich. Rodzice małego Leo nieustannie walczą o to, by ich synek mógł się prawidłowo rozwijać. Ciągłe rehabilitacje
i nieprzespane noce sprawiają, że każdy kolejny dzień to duże wyzwanie, któremu rodzina musi sprostać. Leo może pomóc operacja, niestety jest wykonywana jedynie za granicą, a jej koszt oscyluje ok 600 tys zł. Ogromna determinacja rodziców w dążeniu do normalności oraz ich pozytywne nastawienie sprawiły, że Prima-Dent postanowiło za każdego uczestnika „Soboty z Dentusiem” przekazać 5 zł na leczenie Leo.

U_dentysty

???????????????????????

„Lekcja stomatologii” to inicjatywa Fundacji „Nadzieja dla Zdrowia” oraz NZOZ Prima-Dent w Warszawie, której celem jest pozytywne wpłynięcie na świadomość, a docelowo na stan i przyszłość uzębienia Polaków oraz wyeliminowanie stresu stomatologicznego. W ramach kampanii organizowane są między innymi lekcje edukacyjne dla przedszkoli, szkół, uniwersytetów trzeciego wieku oraz przedsiębiorstw, w czasie których uczestnicy zapoznawani są z technikami dbania o zdrowie jamy ustnej oraz redukcji stresu stomatologicznego. Kampania została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka, Pracodawców RP, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Burmistrza Dzielnicy Mokotów, Burmistrza Dzielnicy Praga Północ, Wydziału Lekarsko – Dentystycznego Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii oraz patronatami medialnymi Stomatologii Współczesnej, infoDENT24.pl, Nowej Stomatologii, Dental Radia, Art of Dentistry oraz Asystentki i Higienistki Stomatologicznej. Akcja promocji zdrowia jamy ustnej u dzieci i młodzieży pod hasłem „Lekcja stomatologii” prowadzona jest od 1999 roku. Do tej pory wzięło w niej udział już ponad 30 tysięcy uczniów.

Similar Posts